Skip to content

Sú proteíny iba vyhodené peniaze?

Začali ste so silovým cvičením, ale všade okolo seba vidíte ľudí so shakerom plným proteínového nápoja? Nie je to iba tak, má to svoj zmysel. Užívanie proteinových nápojov má svoje opodstatnenie. Určite to nie sú vyhodené peniaze. Ak ste sa rozhodli vrhnúť do silového cvičenia určite budete proteíny potrebovať. Koncept príjmu proteínu je dôležitý z hľadiska ochrany svalov. V prípade silového cvičenia svaly potrebujú energiu a látky na svoju ochranu a regeneráciu. Nedostatočný prísun bielkovín po cvičení má za následok zníženie bielkovín zo svalov. Práve odtiaľ telo čerpá, ak nedoplníme potrebné živiny. Vezmime do úvahy fakt, že aj naše srdce je sval. 

silové cvičenie

Proteínové nápoje alebo prášky na ich prípravu sa pohybujú v rôznych cenových kategóriách. Od tých naozaj lacných po tie drahšie. Ako vieme ktorý proteín je ten správny? Je to ten ktorý obsahuje menej látok alebo ten, ktorý ich obsahuje viac? Môže lacný proteín zastať úlohu výživy organizmu po cvičení? Odpoveďou by bola asi zlatá stredná cesta. Všeobecne platí, že čím viac látok proteín obsahuje, tým lepšie. Treba ale brať do úvahy fakty. Kvalitný proteín s vysokým obsahom účinných látok určite nebude lacnou záležitosťou. 

proteín je pri cvičení potrebný

Aminokyseliny v proteínoch pomáhajú regenerovať svaly po cvičení a podporujú ich rast. Laicky povedané, dáš si nápoj, ktorý podporí rast svalovej hmoty ale zároveň podporí spaľovanie tukov. Väčší podiel svalovej hmoty v tele zabezpečuje rýchlejší metabolizmus a spaľovanie kalórií. Odpoveďou na otázku či sú peniaze investované do proteínov, vyhodené peniaze je teda nie. Rozhodne sa pri pravidelnom cvičení oplatí kupovať kvalitný proteín. Ochránite tak svaly v tele a podporíte proces chudnutia. Dostatočný príjem mikro a makro živín je naozaj dôležitý. Zásadou pri chudnutí ale je neprekračovať denný príjem kalórií. Ak ideálny príjem znížite aspoň o 200 chudnutie pôjde spolu s cvičením jedna radosť. Pozor, nepreháňajte to ale so znižovaním. Tento stav je dlhodobo neudržateľný a okrem toho efekt bude presným opakom chudnutia. 

Published inŠport